Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bipolar ataklarında erotomanik hezeyanlara rastlanabiliyor

Hezeyanlı (sanrılı) bozukluklar grubunda değerlendirilen psikiyatrik bir rahatsızlık olan erotomanide kişi, genellikle kendisinden daha yüksek …

Hezeyanlı (sanrılı) bozukluklar grubunda

Hezeyanlı (sanrılı) bozukluklar grubunda değerlendirilen psikiyatrik bir rahatsızlık olan erotomanide kişi, genellikle kendisinden daha yüksek konumda ya da daha ulaşılması zor konumda olan bir kişinin kendisi ile aşk yaşadığını düşünüyor. Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, bipolar duygudurum bozukluğu, psikotik bozukluk, hezeyanlı bozukluk gibi psikiyatrik tanı almış kişilerde erotomaninin semptom olarak görülme ihtimalinin bulunduğuna dikkat çekti.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, psikotik bozukluklar içerisinde yer alan erotomani hastalığına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Hezeyanlı bozukluklar grubunda yer alıyor

Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, erotomaninin hezeyanlı (sanrılı) bozukluklar grubunda değerlendirilen psikiyatrik bir rahatsızlık olduğunu söyledi.

Erotomanide kişinin genellikle kendisinden daha yüksek konumda ya da daha ulaşılması zor konumda olan bir kişinin kendisi ile aşk yaşadığı ya da bir ilişki yaşadığı düşüncesi içerisinde olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, “Bu kişi, zaman zaman işyerinde çalıştığı bir kişi, yolda gördüğü bir yabancı ya da ünlü bir kişi olabilmektedir. Bu durum kişi ile tartışılarak çürütülemeyecek ve mantıklı açıklamalar ile ikna edilemeyecek düzeydedir. Kişi bu durumu sistemtatik bir şekilde savunur. Her zaman için bu hezeyanı doğrulayacak açıklamalar bulabilmektedir. Örneğin ‘Yanıma gelmiyor çünkü duyulmasını istemiyor, doğru zamanı bekliyor’ gibi. Zaman zaman kişilerin bu alan dışında başka belirti göstermemeleri ve işlevselliklerinin bozulmamış olduğu gözlemlenebilir.” diye konuştu.

Bipolar ataklarında rastlanabiliyor

Erotomaninin psikotik bozukluklar içerisinde yer alan bir rahatsızlık olduğunu ifade eden Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, “Ancak bipolar duygudurum bozukluklarında ataklar esnasında yine erotomanik hezeyanlara rastlayabiliriz. Örneğin manik epizodda olan bir hasta bir sanatçinin kendisine aşık olduğunu, bir şarkıyı kendisi için yazdığını, bir tv programında sarf ettiği cümlenin aslında kendisine mesaj olduğunun inancı içerisinde olabilmektedir.” dedi.

Bazı kişilik ­bozukluklarında görülebiliyor

Erotomanide risk faktörlerine değinen Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, “Halihazırda Bipolar duygudurum bozukluğu, psikotik bozukluk, hezeyanlı bozukluk gibi psikiyatrik tanı almış kişilerde semptom olarak görülme ihtimali mevcuttur. Bazı kişilik bozukluklarında da benzer tablolar gözlemlenebilir.” dedi.

Kişiye özel tedavi protokolü geliştirilmelidir

Erotomaninin tedavi yöntemlerinden bahsedenUzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, “Erotomani psikofarmakoterapi (ilaç tedavisi) ve eş zamanlı ilerlenen psikoterapi süreci ile kontrol altına çoğunlukla alınmaktadır. Kişiye özel tedavi protokolü geliştirilmesi ve tedavi ekibinin multidisipliner tedaviye beraber devam etmesi büyük önem taşımaktadır.” dedi.

Eşlik eden hastalıkta tedavinin seyri değişebilir

Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, psikiyatri uzmanının değerlendirmeleri ve gerek görülmesi durumunda kişiye ek tedaviler de uygulanabildiğini ifade ederek “Bu durum erotomaniye eşlik eden başka bir psikiyatrik rahatsızlık olması durumunda örneğin bipolar bozukluk, tedavinin seyri ve yanıtı değişkenlik gösterebilir. Böyle bir durumla kişinin onaylanmaması, aynı zamanda da bu konunun kişi ile tartışılmaması gerekmektedir.” uyarısında bulundu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı