Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Abdi İbrahim’den glokom ile mücadeleye ‘yeşil ışık’

İlerlediğinde kalıcı görme kaybına yol açan bir göz hastalığı olan glokom, dünyada 70 milyon insanda görülüyor. Türkiye’nin iyileştiren gücü Abdi …

İlerlediğinde kalıcı görme kaybına

İlerlediğinde kalıcı görme kaybına yol açan bir göz hastalığı olan glokom, dünyada 70 milyon insanda görülüyor. Türkiye’nin iyileştiren gücü Abdi İbrahim bu hastalıkla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla, 12 Mart Dünya Glokom Günü’nde İstanbul’daki Genel Müdürlük binası Aİ Tower’ı yeşil renkle ışıklandırıyor.

HALK arasında “göz tansiyonu” olarak da bilinen glokom hastalığı, göz içi basıncının yükselmesiyle optik sinirin (görme siniri) görsel bilgileri beyne taşımak için gözü terk ettiği noktada oluşan hasara bağlı ortaya çıkıyor. Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü de 12 Mart Dünya Glokom Günü özelinde, bu hastalıkla ilgili çarpıcı bilgileri derledi.

Türkiye’de görülme sıklığı yüzde 2.5

Erken tanı konulup tedavi edilmediği durumda kalıcı görme kaybına yol açabilen glokomun, 40 yaşının üzerinde görülme olasılığı 2. Türkiye’de görülme sıklığının ise 2-2.5 olduğu tahmin edilmektedir. Dünyada da glokom nedeniyle görme yetisini kaybetmiş 6.5 milyon insan bulunmaktadır. Bu sayı toplam körlüklerin 13.5’ini oluşturuyor.

Glokomun oluşmasında ve ilerlemesinde, göz içi basınç artışı müdahale edilebilir başlıca risk faktörüdür. İleri evreye kadar hiçbir belirti göstermeyebilir ve erken tedavi ile glokomla ilişkili körlüğün yaklaşık 90’ı önlenebilir. Ancak gelişmekte olan ülkelerde farkındalığın düşük olması nedeniyle, glokom vakalarının 90’ı tespit edilemiyor.

Glokomun primer glokomlar (sebebi bilinmeyen) ve sekonder glokomlar (başka bir hastalığa bağlı gelişen) olmak üzere iki ayrı formu bulunuyor. İleri yaş, diyabet, ailede glokom hastalığı yani genetik yatkınlık, miyopi (uzağı net görememe) kırma kusuru, obstruktif uyku apnesi, kortikosteroid kullanımının glokom riskini artırabildiği ortaya çıkarılmıştır.

Hekimlerin yakın takibi şart

Bazı kişilerde, optik sinirde bir hasar oluşmaksızın, göz içi basıncı yüksek olabilmektedir. Bu durum “Göz Tansiyonu” (oküler hipertansiyon) olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalar “glokom şüpheli” olarak göz doktorları tarafından düzenli olarak takip edilmelidir.

Türk ilaç sektörünün 20 yıldır lideri konumundaki Abdi İbrahim de bu hastalıkla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla, İstanbul’daki Genel Müdürlük binası Aİ Tower’ı yeşil renkle ışıklandırdı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı