Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kripto varlıklarınız neden her zamankinden daha fazla risk altında? Kendinizi nasıl koruyabilirsiniz?

Çoğu kripto para yatırımcısının bildiği gibi, dijital varlıklara sahip olmak, sermayenizi kaybetmek veya hırsızlık, hack veya dolandırıcılık gibi …

Çoğu kripto para yatırımcısının

Çoğu kripto para yatırımcısının bildiği gibi, dijital varlıklara sahip olmak, sermayenizi kaybetmek veya hırsızlık, hack veya dolandırıcılık gibi kötü niyetli saldırılar yoluyla varlıklarınızı kaybetmek gibi riskleri de beraberinde getirir. Huobi Global kripto piyasasındaki güvenlik açıklarını ve bunlardan korunmak için yapılması gerekenleri derledi.

Chainalysis’in 2022’nin ilk yedi ayında 1,9 milyar dolarlık kripto para çalındığını bildirmesiyle, kripto risk ortamı son aylarda yükseldi. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 arttı. Başlıca güvenlik olayları arasında Mart ayında Axie Infinity’nin Ronin ağının 625 milyon dolarlık hack’i ve daha yakın zamanda 190 milyon dolarlık kripto köprüsü Nomad hack’i yer alıyor.

Kullanıcıların endişelenmesi gereken yalnızca hacker saldırıları değil: artık varlıklarının likidite sorunları veya iflasla karşı karşıya kalan kripto platformlarından veya TerraUSD ve HUSD gibi tokenleri içeren krizlerden silindiğini görme riskiyle karşı karşıyalar.

Bu belirsiz ve değişken pazarda kripto kullanıcıları varlıklarını nasıl daha iyi koruyabilirler?

İlk olarak, siber suçlular dijital varlıkları çalma konusunda oyunu sürekli bir adım ileriye taşırken, özünde güvenlik olan bir borsa bulmak önemlidir. Tek bir güvenlik olayı, yıllar içinde ve zor kazanılan güveni tehlikeye atabileceğinden, Huobi Global’in değerleri, uzun vadede kullanıcıların güvenini kazanma hedefiyle güçlü bir şekilde uyumludur.

Kullanıcıların varlıklarını saldırılardan korumak

Huobi Global, profesyonel bilgisayar korsanlarına karşı kendini savunmak için blok zinciri güvenliği, cüzdan yönetimi, kullanıcı varlık koruması ve uygulama güvenliği ile kapsamlı bir güvenlik sistemi uyguladı.

DDOS karşıtı sistemler ve profesyonel bir dağıtılmış mimari kurmanın yanı sıra borsa, dijital varlıklarının 98’ini daha az sıklıkla işlem gören varlıklar için bir kasa işlevi gören çok imzalı soğuk cüzdanlarda tutar. Geleneksel kripto cüzdanlarından farklı olarak, çok imzalı soğuk cüzdanlar, bir işlemi yetkilendirmek için birden fazla özel anahtar gerektirir. Birden fazla anahtar sahibinin birbirine karşı sorumlu olması gerektiğinden, bu tür cüzdanlar ekstra bir güvenlik katmanı ekler.

Huobi Global’in şu anda toplam 15 özel anahtar denetleyicisi var, bu da platform fonlarının güvence altına alınmasını ve tek bir tarafın eylemleri nedeniyle tehlikeye atılmamasını sağlıyor. Huobi Global’de özel anahtarların kullanılabilirliğini sağlamak için çoklu güvenlik süreçleri mevcuttur. Ayrıca, tescilli güvenlik donanımı, merkezi santralde depolamanın sağlamlığını sağlar.

Huobi Global ayrıca blok zinciri ve cüzdan güvenliği konusunda kapsamlı deneyime sahip bağımsız ve profesyonel bir güvenlik ekibine sahiptir. Borsa sistemlerine yönelik saldırıları azaltmak için bir dizi tespit aracı ve önlem aldılar. Huobi Global’deki her bir operasyonel sürecin güvenliği, çoğu yalnızca birden fazla tarafın yetkisiyle gerçekleştirilebilen katı süreçlerle sağlanır.

Tüm bu önlemler, Huobi Global’in 2013’teki başlangıcından bu yana sektörde benzeri olmayan mükemmel bir geçmiş performansıyla kullanıcı varlıklarının kaybıyla sonuçlanan tek bir büyük güvenlik olayı kaydetmemesini sağladı.

Kullanıcılarını token krizinden korumak

TerraUSD ve HUSD gibi popüler token dağıtımcıları likidite sorunlarıyla karşı karşıya kaldıklarında, kullanıcılar giderek daha farklı bir riskle karşı karşıya kalıyor ve bu da değerlerinin düşmesine neden oluyor. Bu gibi durumlarda, Huobi Global’in stratejisi, her zaman durumu zamanında ve uygun bir şekilde, kullanıcının çıkarlarını esas alarak değerlendirmek, kullanıcıları riskler hakkında derhal bilgilendirmek ve platformunu kullanıcı merkezli bir temelde işletmek olmuştur.

HUSD’nin yakın zamanda dengesini kaybetmesi sırasında, Huobi Global ilk olarak kullanıcıları resmi Twitter hesabında HUSD’nin likidite sorunları konusunda uyarırken, ekibi istikrarını yeniden sağlamak için HUSD’nin dağıtımcılarıyla birlikte çalıştı. Bu arada borsa, kullanıcıların HUSD’yi USDT veya USDC gibi diğer sabit paralara serbestçe dönüştürmelerine izin verdi. HUSD’nin fiyatı, krizin başlamasından yaklaşık 12 saat sonra, aynı gün akşam saat 10 civarında toparlanmaya başladığından, likidite sorunlarının kısa ömürlü olduğu kanıtlandı.

HUSD’nin dolar sabitinin kaybı, TerraUSD’nin üç ay önceki çöküşü ile karşılaştırıldığında, HUSD’nin hızlı toparlanması, Huobi Global’in kesin ve zamanında eylemlerinin daha büyük bir krizin önlenmesine yardımcı olduğunu gösteriyor.

Huobi Global’in kullanıcı güvenliğine olan bağlılığı

Huobi Global, gelişen güvenlik ortamına ayak uydurmak için sistematik korumasını sürekli olarak birden çok düzeyde artırıyor. Huobi’nin Kurucu Ortağı Du Jun, borsa güvenliğinin önemini vurgulayarak şunları söylüyor: “Kullanıcılar, varlık kaybı olasılığını azaltmak için her zaman sektör lideri güvenlik standartlarıyla çalışan bir borsa seçmelidir.”

Ne zaman bir pazar krizi yaşansa, Huobi Global, kullanıcıların çıkarlarını korumak için bir endüstri lideri olarak sorumluluğunu yerine getirmeye inanır. Bu, zamanında güncellemeler sağlamayı ve kullanıcıların riskleri anlamalarına yardımcı olmayı içerir.

Du ekliyor: “Ayrıca, piyasa koşullarından bağımsız olarak para yatırma ve çekme işlemlerini askıya almayarak piyasa istikrarını korumaya çalışıyoruz ve bu, kullanıcıların yanında olduğumuzun bir garantisidir. Ayı piyasasındaki yatırımcıların, popüler token dağıtımcılarının sorun yaşaması veya başarısız olması gibi risklerden kaçınması zor olsa da, yüksek kaliteli projeler ve platformlar seçmek en azından gereksiz kayıpları sınırlamaya yardımcı olabilir.

“Huobi, kullanıcı varlık güvenliğini en yüksek önceliğimiz haline getirme konusundaki uzun süredir devam eden taahhüdümüzün bir parçası olarak, gelecekteki piyasa krizleriyle zamanında ve kararlı bir şekilde ilgilenmeye devam edecek.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı