Varis Tedavisi

Varis Tedavisi

Deri altında varislerin genişleyip, kıvrımlar oluşması sonucunda varis denilen damar hastalığı ortaya çıkmaktadır.   Bacaklarda görülen bu hastalık çoğunlukla derini altı yüzeyinde maviye benzer bir renkte değişik büyüklüklerde kıvrımlı kabarıklar biçimde oluşur. Bunu dışında kılcal damarların çatlaması ya da örümceğe benzer şekilde görülen görülmektedir. Varisler ilk başlarda görüntüleri dışında kendini başka hiçbir şekilde belirti ve şikâyet vermeden kalsa da bir zaman sonra ağrı vermeye başlar.   Varis olan bacaklarda en belirgin belirtiler şişme ve kronik toplardamar yetmezliği tıptaki ismi ile vanözm oluşabilir. Varis olan damarın içindeki kan pıhtılaşır ve bu da bacaklarda ağrıya kızarıklığa ve şişmeye yol açar.

 Varisin Belirtileri Nelerdir?

  Varis kişiye verdiği rahatsızlar şunlardır:

1.Varis olmuş bir toplardamarda kan pıhtılaşması olacağı için bacakta, kızarıklık, şişme ve ağrılar meydana gelir.

  1. Varis olmuş bir kişi normal kişiye göre daha çabuk yorulur
  2. Varisli bacaklarda ağırlık hissi çok fazla görülür.
  3. Ayak bileğinde venöz ülseri meydana gelir.
  4. Toplardamarlar iltihaplanır.

Varisler çoğu zaman kozmetik sorunlar ile de kendini beli ederler. Zamanında ve doğru tedavi yöntemi ile önlem alınmadığında ise giderek büyür ve kişiyi sosyal yaşantısını büyük ölçüde olumsuz etkiler. Varisin neden olduğu kozmetik sorunlar ise şunlardır:

1.Ayak bileğinde renk değişiklikleri ve döküntüler görülür.

  1. Varisli ilerlemesi sonucunda bir süre sonra varisli damar delinir ve dışa dönük kanamalar görülür.
  2. Varisli bacağın ten renginde koyulaşma meydana gelir

4 Varisli bacaklar aşırı derecede kaşıntı ve uyuşmalar görülü

Varis Tanısı ve Tedavisi

 Varis tedavisinde varisli damarların çıkartılması en çok bilinen tedavi yöntemleridir. Ancak bu işlemi yapmak oldukça zahmetlidir ve iyileşmesi de uzun zaman isteyen bir yöntemdir.  Varisi yok etmek için uygulanacak bir diğer tedavi yöntemi ise skleroterapisi ile varis tedavisi yani damar içine köpük verme işlemidir. Fakat bu yöntemde de varisi geçici bir süre tedavi edilebilir. Varisin tekrarlama ihtimali çok yüksektir.   Varis lazer tedavisi ile de yok edilebilir. Varis lazer tedavisinde damarın içine katater yerleştirilip, damar içine ışın verilerek varisli bölge yakılır.  Radyofrekans ile varis tedavisi yönteminde de yine damarın içine katater    yardımı ile radyo dalgaları verilir ve damar için   damar içine  ısıtılarak varisli damar yakılır.  Lokal anestezi ile yapılan varis tedavileri yapılan hastaları günü birlik tedavi sonrasında dinlenmesi için evlerine gönderilir.