Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi sergi etkinlikleri devam ediyor.

Dr. Fatma Coşkuner “Karadeniz’den İstanbul’a Etkileşimler: Ayvazovski ve Abdülmecid Efendi” konferansıyla SSM’de Sakıp Sabancı Müzesi’nde …

Dr. Fatma Coşkuner “Karadeniz’den

Dr. Fatma Coşkuner

“Karadeniz’den İstanbul’a Etkileşimler: Ayvazovski ve Abdülmecid Efendi” konferansıyla SSM’de

Sakıp Sabancı Müzesi’nde Sabancı Holding’in desteğiyle devam eden “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi, Ivan K. Ayvazovski ve sanatı üzerinden imparatorluk, kimlik ve coğrafya/mekân üzerine çalışmaları olanDr. Fatma Coşkuner’inKaradeniz’den İstanbul’a Etkileşimler: Ayvazovski ve Abdülmecid Efendibaşlıklı bir konferansına ev sahipliği yapacak.

15 Mart Salı günü saat 16.00’da çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek konferans; 19. yüzyıl ve bu yüzyılda gelişen tarih bilincine, özellikle Abdülmecid Efendi’nin babası Abdülaziz zamanında gelişen tarih bilincinin görsel sanatlar aracılığıyla temsiline; padişah portreleri üzerinden padişahın temsilinin yaygınlaşmasına ve bunun bir “halkla ilişkiler” malzemesine dönüşmesine odaklanacak. Konferansta hem Osmanlı hem de Rus kaynaklarının hatıratlardan alınan örneklerle Abdülaziz – Chlebowski – Ayvazovski arasındaki iş birlikleri incelenerek, Ayvazovski ve Abdülmecid Efendi’nin karşılıklı etkileşimi ele alınacak. İstanbul tasvirleri ve İstanbul’un bir imparatorluk başkenti, dini bir merkez ve Karadeniz bölgesindeki düğüm noktası olarak kültürleri birbirine bağlamaktaki rolünün Ayvazovski ve Abdülmecid Efendi’nin gözünden tartışılacağı konuşmada klasik Oryantalist bir bakış yerine, İstanbul’a Doğu’dan/Karadeniz’den çok katmanlı bir bakış sunulacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı