Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kocaeli, sıfır atık projesiyle örnek oluyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, il genelinde atık yönetimi konusunda vatandaşları bilinçlendirmek için Seyyar Atık Getirme Merkezi Projesi’ni …

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, il

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, il genelinde atık yönetimi konusunda vatandaşları bilinçlendirmek için Seyyar Atık Getirme Merkezi Projesi’ni başlattı

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyelerle birlikte halkın ulaşımına uygun yerlere “Mobil (Seyyar) Atık Getirme Merkezi” kuruyor.

Projenin sıfır atık yönetim sisteminin yaygınlaştırılması ve bu konudaki farkındalığın arttırılması, halkın atıklarını ayırmaya ve biriktirmeye teşvik edilmesi, kaynağından ayrı biriktirilen atıkların birbirleriyle karıştırılmadan ayrıştırılarak biriktirilmesi gibi amaçları bulunuyor. Proje kapsamında vatandaşlara, Büyükşehir ve ilçe belediyesi teknik personelleri tarafından bilgi veriliyor. Proje, özellikle çocuklar tarafından büyük ilgi görüyor.

SEYYAR ATIK GETİRME MERKEZİ

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, proje kapsamında atık durumda olan 30 m3’lük konteynerin bakım, onarım ve boyama işlemleri yapılarak sıfır atık mantığıyla tekrar hayata geçirdi.

Projenin seyyar atık getirme merkezi olan araç, iç ve dış yüzeyleri çevre ve sıfır atık temalı görsellerle giydirilerek, içerisine özel olarak tasarlanan iç mekan kumbaraları (Geri kazanılabilir nitelikteki kağıt-karton, plastik, cam, metal gibi ambalaj atıkları, elektronik atıklar, atık piller, tekstil atıkları ve bitkisel atık yağlar) yerleştirildi. Bu çalışma sayesinde seyyar atık getirme merkezine gelenler iç mekan kumbaralarına uygun olan atıkları atarak, geri dönüşüme destek veriyor.

Seyyar Atık Getirme Merkezi Projesi’yle yerel yönetimlerin çevre çalışmalarında model öncü yönetim anlayışıyla tüm il genelini kapsayan sıfır atık seferberliği başlatıldı. 12 ilçe belediyesi işbirliğinde geliştirilen projeyle, atık azaltımı, yeniden kullanım ve dönüşümü odağa alan çevreci bir yaklaşımla döngüsel ekonomiye geçiş destekleniyor.