Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gerçekliğinizi Sorgulatacak Cezailer 29 Eylül’de Gain’de

29 Eylül’de GAİN’de yayına girecek “Cezailer”, izleyiciyi bir psikiyatri kliniğinde cezai ehliyeti olmayanları ağırlayan cezailer koğuşuna konuk …

29 Eylül’de GAİN’de yayına

29 Eylül’de GAİN’de yayına girecek “Cezailer”, izleyiciyi bir psikiyatri kliniğinde cezai ehliyeti olmayanları ağırlayan cezailer koğuşuna konuk edecek. Beklenmedik olaylarla bezeli ters köşe senaryosu, yenilikçi reji dili ve ortaya attığı sorularla dizi tarihine adını yazdıracağı şimdiden belli olan “Cezailer”in güçlü oyuncu kadrosunda Yiğit Özşener, Rıza Kocaoğlu, Esra Bezen Bilgin, Ushan Çakır, Onur Ünsal, Hayal Köseoğlu, Hakan Karsak, Şerif Erol, Görkem Kasal ve Cem Zeynel Kılıç yer alıyor. Alışageldiklerinizi, gerçekliğinizi ve “normal” bildiklerinizi

sorgulamaya hazır olun.

Karanlığın ve komedinin iç içe olduğu hayatımızda klinik duvarlarının öte yanındaki hayata ne kadar uzak, ne kadar yakınız? Sarsılmaz sandığımız “gerçekliğimiz” aslında kendi kurguladığımız bir hikâye olabilir mi? Normal dediğimiz şeyin sınırları nerede başlıyor, nerede bitiyor? En kabul edilemez eylemlerimizi bize karakterimiz mi yaptırıyor, yoksa tüm bunların sorumlusu yaşadıklarımız ve travmalarımız mı?

GAİN’in hem hikâyesiyle hem de ortaya attığı sorularla izleyiciyi şaşırtacak yepyeni dizisi “Cezailer” 29 Eylül’de yayına giriyor. Bir psikiyatrın, 1969 yılında ABD’deki psikiyatri hastanelerinde gerçekleştirilen ve bilim tarihinin en ilginç deneylerinden biri olarak nitelenen Rosenhan Deneyi’ni Türkiye’de tekrarlamayı kafaya koymasıyla başlayan olayları konu alan “Cezailer”de kleptomani, şizofreni, Alzheimer ve manik depresyon hastaları ile dolu bir klinikte yaşananlar anlatılıyor.

Güçlü oyuncu kadrosuyla tam bir ekip işi

Dizide deneyi tekrarlamak amacıyla cezai ehliyeti olmayan hastaların arasına kendi isteğiyle katılan psikiyatr Mert karakterini Yiğit Özşener, klinik şefi Menderes rolünü Rıza Kocaoğlu üstleniyor. Lafını söylemekten çekinmeyen korkusuz psikiyatr Gamze’yi Esra Bezen Bilgin, cezailerin her şeyiyle ilgilenen hemşire Simge’yi ise Hayal Köseoğlu canlandırıyor. Ushan Çakır, Hakan Karsak, Onur Ünsal, Şerif Erol, Cem Zeynel Kılıç ve Görkem Kasal ise cezailer koğuşunda yatan ve farklı psikiyatrik hastalıklara sahip kişilere hayat veriyorlar. Her bir oyuncunun ayrı ayrı devleştiği yapım, karakter dağılımıyla da tam bir ekip işi olarak öne çıkıyor.

Bilim tarihinin en sarsıcı deneylerinden biri

Cezailer’in senaryosunun esinlendiği Rosenhan Deneyi’nde psikiyatr David Rosenhan bir psikiyatri hastanesine yatar ve doktorların kendisini gerçekten hasta olanlardan ayırt edebilmelerini bekler. Ancak işler pek de planladığı gibi gitmez. Dizide, bu deneyi Türkiye’de yinelemek isteyen psikiyatr Mert Güngel, iki hafta kalmak üzere kendi isteğiyle girdiği hastanede mahsur kalır ve gerçekte David Rosenhan’ın başına gelen felaketin aynısının tekrarlandığı bir senaryonun içine hapsolur. Güngel zamanla kendisinin bir psikiyatr olduğu gerçekliğinden uzaklaşacak ve oradan çıkabilmek için çaresizce her yolu deneyecektir.

Senaryosunu Ayberk Çınar ve Murat Can Oğuz’un yazdığı, yönetmenliğini Murat Can Oğuz’un üstlendiği Most Yapım imzalı “Cezailer” 29 Eylül’de GAİN’de yayında.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı