Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Efes Antik Kanal’da sona doğru

Efes antik kentini 2500 yıl sonra yeniden denizle buluşturacak ”Efes Antik Kanal Projesi” sürüyor. İlk etap çalışmalarını yerinde inceleyen DSİ 2 …

Efes antik kentini 2500

Efes antik kentini 2500 yıl sonra yeniden denizle buluşturacak ”Efes Antik Kanal Projesi” sürüyor. İlk etap çalışmalarını yerinde inceleyen DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar, şu ana kanal girişi ve yat limanı için 870 fore kazık çakıldığını açıkladı. Projenin bölge turizmine büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Eski Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın “35 İzmir” projesi arasında yer alan ve ülke turizmine büyük katkı sağlaması planlanan Efes Antik Kanal Projesi 1. Etap çalışmaları son hızla devam ediyor.

UNESCO Dünya Mirası listesindeki Efes antik kentini 2500 yıl sonra yeniden denizle buluşturmayı hedefleyen projenin ilk etabı kapsamında; kanal girişi yeniden düzenleniyor ve bir yat limanı inşa ediliyor.Çalışmaların son durumunu yerinde inceleyen DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar, yat limanı inşası için sahada günde 6 fore kazık çaktıklarını söyledi. Toplam sayının 870’e ulaştığını duyurdu.

Projeyi vakit kaybetmeden bitirmek istiyoruz diye konuşan DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar, “Efes Antik Kanal Projesi’nin ilk ebatı Pamucak sahili ile Kuşadası-İzmir yolu üzerindeki alanı kapsıyor. Bu alana 600 metre uzunluğunda kanal ile teknelere kısa süreli konaklama imkanı sağlayacak 100 metre genişliğinde ve 250 metre uzunluğunda bir yat limanı inşa ediyoruz. Şu anda alanda fore kazık çakma işlemleri ile mermer kaplama çalışmalarımız devam ediyor. ” diye konuştu.

1 metre çapındaki kazıkların 15 ve 21 metre derinliğe çakıldığını kaydeden Birol Çınar, “1394 fore kazıktan, 870’ini çaktık. 1600 m2 alandaki mermer kaplama işlemlerini de bitirdik. Hedefimiz en kısa sürede projeyi tamamlayarak, bölge turizminin hizmetine sunabilmek” diye konuştu.

Proje 2 etaptan oluşuyor

Efes Antik Kentini yeniden denizle buluşturacak proje 2 etaptan oluşuyor. Projenin ilk etabında DSİ 2. Bölge Müdürlüğü 600 mt uzunluğunda giriş kanalı, yat limanı inşa edilecek. İkinci etapta ise Pamucak sahilinden Efes Limanına kadar ki alan temizlenecek kanal boyunca tarihi dokuya uygun kesme taşlar döşenecek. Çevre düzenlemesi yapılacak.

Antik Kente Antik teknelerle yolculuk edilecek

Efes Antik Kenti ve limanı binlerce yıl batı ve doğu kültürlerinin kesiştiği kral yolunun başlangıç noktasında yer alıyordu. Ancak Küçük Menderes ve Marnas Çayının getirdiği alivyonlar nedeniyle 2500 yıl içerisinde denizden 9 km kadar uzaklaştı ve antik kent bugünkü halini aldı. Proje tamamlandığın 2500 yıl sonra antik kente, özel teknelerle yeniden yolculuk yapılma şansı doğacak. Efes’e gelen turist sayısı her yıl artacak. Efes Atik Kenti, Türkiye’nin en önemli destinasyon merkezlerinden biri haline gelecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı