Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çevrimiçi Yaz Sanat Okulu’nda son hafta!

Çevrimiçi Yaz Sanat Okulu’nun son haftasında çocukları Lekeler ve Çizgiler, Renk Oyunları, Benim Bakışım, Geo Resimler ve Kübist Portreler adlı …

Çevrimiçi Yaz Sanat Okulu’nun

Çevrimiçi Yaz Sanat Okulu’nun son haftasında çocukları Lekeler ve Çizgiler, Renk Oyunları, Benim Bakışım, Geo Resimler ve Kübist Portreler adlı atölyeler bekliyor

Çocuklar, İstanbul Modern’in Çevrimiçi Yaz Sanat Okulu’na Türkiye’nin her yerinden katılarak müze uzmanlarıyla sanat çalışmaları gerçekleştiriyor.

Farklı kavramlara ve sanatsal biçimlere odaklanan çalışmalardan oluşan Çevrimiçi Yaz Sanat Okulu’nun son haftasında Lekeler ve Çizgiler, Renk Oyunları, Benim Bakışım, Geo Resimler ve Kübist Portreler adlı atölyeler yer alıyor. Atölyeler, müzenin koleksiyon ve süreli sergilerinin sanal tur gösterimiyle başlıyor. Çocuklar sanal turda sanat yapıtlarını inceledikten sonra müze uzmanının paylaşacağı etkinliği izlerken kendi sanat çalışmalarını yaratıyor.

Çocuklara Çevrimiçi Yaz Sanat Okulu Katılım Belgesi

Çocuklar hafta içi her gün düzenlenen atölyelerin her birine ayrı ayrı veya bir bütün olarak katılabiliyor. İstanbul Modern, beş atölyeye birden kayıt yaptıranlara Çocuklara Çevrimiçi Yaz Sanat Okulu Katılım Belgesi veriyor.

Katılımın kontenjanla sınırlığı olduğu programlar hakkında detaylı bilgi ve online kayıt için istanbulmodern adresine başvurulabilir.

Lekeler ve Çizgiler

Devrim Erbil’in “Doğa Yorumu” ve Nuri Kuzucan’ın “Dışarıdan” adlı sanat çalışmalarının yorumlanmasıyla başlayan atölyede çocuklar, sanatçıların çizgi ve leke kavramlarını nasıl ele aldıklarını inceliyor. Müze uzmanını izlerken kâğıt yüzey üzerine sulu boya ile lekeler oluşturup farklı karakterlere sahip çizgilerle sanat çalışmalarını tamamlıyorlar. Program çizgi ve leke kavramlarının karşılaştırılması ile sona eriyor.

4-7 yaş grubu için 22 Ağustos Pazartesi, 11.00-12.00

8-12 yaş grubu için 22 Ağustos Pazartesi, 13.00-14.00

Renk Oyunları

Atölye çalışması Fahrelnissa Zeid’in “Triton Ahtapotu” ve Abidin Elderoğlu’nun “Uzaydan Görünüm” adlı sanat çalışmalarının yorumlanmasıyla başlıyor. Atölye renk ve renkler arasındaki ilişkilere odaklanıyor. Program çocukların kâğıt üzerine sadece renk kullanarak bir resim oluşturmasıyla tamamlanıyor.

4-7 yaş grubu için 23 Ağustos Salı, 11.00-12.00

8-12 yaş grubu için 23 Ağustos Salı, 13.00-14.00

Benim Bakışım

Atölye çalışması F. Tülin’in “Kirazlı Zamanlar” ve Nusret Nurdan Eren’in “İstanbul” adlı yapıtlarının yorumlanmasıyla başlıyor. Natürmort konusuna odaklanan programda çocuklar, belirledikleri bir nesneyi kendi bakış açılarıyla resimliyorlar.

4-7 yaş grubu için 24 Ağustos Çarşamba, 11.00-12.00

8-12 yaş grubu için 24 Ağustos Çarşamba, 13.00-14.00

Geo Resimler

Adnan Çoker’in “Macenta, Kare” ve “Yarım Küreler II”, Seyhun Topuz’un “Kırmızı V”, Erdağ Aksel’in “Suzan II” adlı sanat çalışmalarının yorumlanmasıyla başlayan atölyede çocuklar, geometrinin geçmişten günümüze kültürel ve sanatsal uygulamalarını keşfediyor. Müze uzmanlarıyla birlikte farklı geometrik şekiller keserek kompozisyonlar oluşturuyorlar.

4-7 yaş grubu için 25 Ağustos Perşembe, 11.00-12.00

8-12 yaş grubu için 25 Ağustos Perşembe, 13.00-14.00

Kübist Portreler

Nur Koçak’ın “Cahide’nin Öyküsü” serisi, Ramazan Bayrakoğlu’un “Alexandra Maria Lara’nın Portresi” ve Nejad Melih Devrim’in “Soyut Kompozisyon” adlı sanat çalışmalarının yorumlanmasıyla başlayan atölyede çocuklar, kübist sanatçıların portre ve figür kavramlarını nasıl ele aldıklarını öğreniyor. Müze uzmanını izlerken bir kâğıt yüzey üzerinde alanlar oluşturup oto-portrelerini çizerek kendi sanat çalışmalarını oluşturuyorlar.

4-7 yaş grubu için 26 Ağustos Cuma, 11.00-12.00

8-12 yaş grubu için 26 Ağustos Cuma, 13.00-14.00

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı