Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ali Babacan’dan ‘Rusya’ yorumu

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, YouTube programına başlayan ilk siyasi lider oldu. ANKARA (İGFA) – YouTube kanalında “Ali Babacan ile Bi …

DEVA Partisi Genel Başkanı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, YouTube programına başlayan ilk siyasi lider oldu.

ANKARA (İGFA) – YouTube kanalında “Ali Babacan ile Bi’ Kahve” adlı bir programa başlayan Babacan’ın ilk konuğu ekonomist Cevdet Akçay’dı. Ekonominin konuşulduğu programda bu defa soruları Babacan sordu.

Babacan, programda Rusya’nın 2008-2009 ekonomik krizinin etkilerini düzeltmek için Türkiye’yi davet ettiğini söyledi.

DEVA Partisi lideri Babacan şu ifadeleri kullandı: ““Rus Merkez Bankası’nın başındaki hanımefendi daha önce ekonomi bakanıydı. St. Petersburg’daki bir toplantıda yan yana oturduk. ’Sizin ekonominiz çok çeşitlilik sağlamış. Sanayi, turizm, tarım var ve hepsi güçlü. Bizim ekonomimiz ağırlıkla ham maddeye, petrole, doğal gaza dayanıyor. Keşke sizin gibi çeşitlendirebilsek’ dedi. Daha sonra merkez bankası başkanı oldu. 2008-2009’da petrol fiyatları 150 dolardan 20 dolara inince Rus ekonomisi karışınca bizden bir teknik heyet talep etti. ‘Türkiye’de durmadan enflasyon patlar, kur artar, bir şeyler olur. Sizin başınıza çok gelir bu işler. Siz bunları nasıl yönettiniz?’ diye sordular. O günkü Türkiye Merkez Bankası’ndaki ekip dünyada çok saygın. Dünyada o günlerde bizim merkez bankamız efsane. Moskova’ya heyet istediler, gönderdik. Ciddi dalgalanmalarda ne yapılması gerektiğini arkadaşlarımız anlattılar. Rus Merkez Bankası bunları uygulamaya başladı ve krizi çok hızlı stabilize ettiler. O gün bugündür 2008-2009 krizindeki o büyük dalgayı önleyip her şeyi stabilize etiği için merkez bankası başkanı itibar kazandı. O gün bugündür devam ediyor.”

Babacan, Türkiye’nin o yıllarda makro ihtiyati tedbir setini dünyada uygulayan ilk ülke olduğunu da açıkladı.