Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

UNESCO’lu Bergama-Şeki kardeş oldu

İzmir Bergama Belediyesi ile Azerbaycan’ın Şeki şehri arasında, tarihi bağları güçlendirecek kültürel, sosyal, ekonomik ve ticari alanlarda …

İzmir Bergama Belediyesi ile

İzmir Bergama Belediyesi ile Azerbaycan’ın Şeki şehri arasında, tarihi bağları güçlendirecek kültürel, sosyal, ekonomik ve ticari alanlarda işbirliğini artıracak kardeş şehir protokolü imzalandı.

İZMİR (İGFA) – Şeki Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nde gerçekleşen kardeş şehir protokolü imza töreninde imzalar, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu ve Şeki Valisi Elhan Usubov tarafından atıldı.

Karşılıklı görüşmelerde bulunmak üzere önceki gün Azerbaycan’ın Şeki kentine giden Belediye Başkanı Hakan Koştu başkanlığındaki Bergama Delegasyonu Belediye Meclis Üyeleri Memduh Çoban, Abidin Kumova, Ali Bor ile Şeki Vali Yardımcısı Orhan Hüseynl, Şeki Belediye Başkanı Mayıs Allahverdiyev, Şeki Belediye Başkan Yardımcısı İntiqam Aşhirov imza töreninde hazır bulundular.

Her iki şehrin UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunduğuna yaptığı konuşmasında dikkat çeken Belediye Başkanı Hakan Koştu, “Bergama’mız ve Şeki’nin bu özelliği, iki şehri birbirine daha sıkı bağlamaktadır. Bergama kadim kültürü olan tarihi bir yer. Şeki ile her türlü iş birliğine hazırız. Bugün attığımız imzayla candan öte kardeşliğimiz, kültürel ve sosyal projelerle taçlanacak. Bergama’mız gibi tarihsel, kültürel ve sanatsal yönleri ile zengin Şeki ile karşılıklı görüşmelerimizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Türkiye ve Azerbaycan kardeşliğinin vurgulandığı buluşmada; heyetler belediyecilik alanında karşılıklı tecrübe ve deneyimlerini dile getirdi. Görüşmelerde şehirlerin siyasi ve idari yönetim yapıları ile coğrafi özellikleri, tarihsel ve kültürel yönleri hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

5 gün süresince devam edecek olan görüşmeler ardından delegasyon Bergama’ya döneceği bildirildi.