Hafta Hafta Gebelik 6. Hafta

Hafta Hafta Gebelik 6. Hafta

PAYLAŞ

Hafta hafta gebelik sürecinde, ilk 5 haftayı geride bıraktık. Bebeğin daha fazla gelişim göstereceği ve şekilleneceği 6. Hafta da, hamilelikte en önemli haftaların arasında yer almaktadır.

Hafta Hafta Gebelik Süreci 6. Haftada Yaşayanlar

Bebeğin sinir sisteminin dahi, gelişmeye başladığı haftadır. Omurilik sistemi daha belirgin hale gelmiştir. Bu süreçte anne adayındaki hamilelik belirtileri, farklılık göstermeye başlayacaktır.

Anne Adayında Ve Bebekte 6. Haftadaki Değişim Ve Belirtiler

Kan basıncının farklı şekilde olması sebebiyle, zaman zaman göğüslerde karıncalanma yaşanması mümkündür. Bunun yanı sıra sindirim sisteminiz biraz yavaşlayacağı için, kabızlık gibi basit sindirim ve boşaltım sistemi sorunları ile karşılaşmak mümkündür. 6. Haftada, daha fazla duygusallık yaşamanız ise olası durumlardan birisidir.

Bebeğin kas ve kemikleri, artık daha net bir şekilde şekil almaya başlayacaktır. Kol, bacak ve burun gibi çıkıntılar, yine bu süreçte belirginleşir. Ancak bazı durumlarda bu fiziki değişiklikler, 7. Haftaya da sarkabilmektedir.

Beslenme Ve Cinsellik

Bu haftada daha fazla koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketilmeli, doğal beslenmeye özen gösterilmelidir. Ara öğünlerde meyve ve kuruyemişler tüketilmesi, protein ve vitamin alımı açısından önem arz etmektedir. Ayrıca yumurta, balık, tavuk eti, kırmızı et ve baklagiller tüketimi, bu dönemde artırılmalıdır.

Beslenme nedeniyle fazla kilo almamak için, hafif egzersizler yapmak ihmal edilmemelidir.

Hafta hafta gebelik sürecinin 6. haftasında cinsel ilişkiye girmenin, hiçbir sakıncası yoktur. Hatta sakıncanın aksine, anne ve bebek için faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

PAYLAŞ