Beylikdüzü Aile ve Oyun Terapisi

Beylikdüzü Aile ve Oyun Terapisi

PAYLAŞ

 

Beylikdüzü aile terapisi, birçok nedenle başvurabileceğiniz, aile içindeki olumsuz durumların üstesinden gelmenize yarayan bir tedavi yöntemidir.

Beylikdüzü aile terapisi aile üyelerinin stres yönetimini, çatışmalarını, anlaşmazlıklarını, aile içi şiddeti, bağımlılığı gidermeye yarayan bir terapi yöntemidir. Terapi sonunda tüm sorunlarınızdan kurtulmuş olarak sağlıklı bir ailenin temelini atabilirsiniz. Aile terapinin en büyük amacı, aile üyeleri arasındaki bağı kuvvetlendirmek, aile bireyleri arasında anlayışı arttırmak ve empati yeteneği sağlamak, ailede psikolojik rahatsızlığı olan, şiddete meyilli olan bireylerin tedavi edilmesidir.

Aile Terapisinin Yardımcı Olabileceği Durumlar

Aile terapisi birçok olumsuz durumda size yardımcı olabilir. Aile üyeleri arasındaki anlaşmazlıklar özellikle şiddet, çatışma ve yaşanan krizler en çok yardımcı olunan sebeplerdir. Bununla birlikte çocukların davranışlarında değişimler meydana geldiğinde ( anksiyete, uyumsuzluk, uyku bozukluğu, sosyal yalnızlaşma, okumada güçlük, kendini ifade edememe, hiperaktif ya da aşırı durgun çocuk gibi sorunlarda) başvurulabilir. Aile üyeleri büyük bir değişikliği hazırlandıklarında kendileri veya çocukları için aile terapistinden destek alabilirler.  Boşanma veya ayrı eve taşınma, yeni bir evlilik gibi durumlarda çocuğun sağlığı için mutlaka aile terapisi alınmalıdır.

Aynı zamanda aile terapisinin süresi hakkında net bir şey söylemek mümkün değildir. Bu süreyi, ailenin ihtiyaçları, yaşadığı sorunların büyüklüğü, başa çıkma gücü ve uyumu gibi birçok faktör belirlemektedir. Genelde haftada 1-2 seans gelmeniz istenmektedir. Bu süreçte aile bireyleri dışında aile ile yakın ilişkide olan akraba, anne, baba, kardeş ve arkadaşlar çağırılabilir.

Beylikdüzü Oyun Terapisinin Faydaları

2,5 yaştan 12 yaşa kadar uygulanabilen bir yöntem olan oyun terapisi, belirli oyuncaklarla belirli oyunlar oynanarak yapılan bir terapi yöntemidir. Çocuğun sorunlarını anlamak, duygularını keşfetmek, yaşadığı davranış ve duygu probleminin sebebini irdelemek ve çocuğun bunlarla yüzleşmesini sağlamak gibi olumlu yönleri vardır. Bu terapi, özel olarak hazırlanan bir oyun odasında gerçekleşir. Çocuk ve terapist oyun oynar ve oyun terapisi ile güven geliştiren çocuk yavaş yavaş kendini açmaya başlar. Terapide çocuk, farklı anlamları olan oyuncaklar yardımı ile kendi oyununu kurabilir. Beylikdüzü oyun terapisi bu anlamda oldukça yararlıdır.

 

Kaynak: https://www.yukselpsikoloji.com/

 

PAYLAŞ